Розв’язування вправ з теми: «Множення і ділення раціональних чисел»
Мета:
систематизувати й узагальнити знання та вміння учнів виконувати арифметичні дії
з раціональними числами, розвивати навички колективної роботи в поєднанні зі
самостійною; розвивати міжпредметні зв’язки; формувати вміння об’єктивно
оцінювати себе й товариша; викликати інтерес до вивчення математики та
творчості Тараса Григоровича Шевченка.
Тип уроку:
урок закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: інтерактивна дошка, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель. Дорогі діти!
Ось ви кожен день маєте за розкладом 6-7 уроків. Що для вас означає це слово –
урок? (Відповіді дітей).
А давайте ми з вами
урок розкладемо на літери:
У – успіх
Р – радість
О – обдарованість
К – кмітливість
Вчитель. Пригадаймо,
що ми вчили на попередніх уроках. (Відповіді дітей).
Сьогодні ми
продовжуємо розв’язувати вправи на всі дії з раціональними числами.
Я сподіваюсь, що
сьогодні на уроці вас чекає і успіх і радість. Ви зможете продемонструвати свої
знання і вміння.
ІІ. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу.
Активізація опорних знань
Завдання 1
*** Доповніть речення так, щоб вони перетворилися
на загальновідомі правила
Сума двох (або
більше) від’ємних чисел є _______ числом.
Щоб додати два
числа з різними знаками, потрібно _________ відняти_________ і перед отриманим
результатом __________ .
Добуток від’ємного
і додатного чисел є число _________ , його модуль дорівнює _________ модулів
цих виразів.
Добуток двох
від’ємних чисел є число _________ .
Частка двох чисел з
різними знаками є число _________ .
Частка двох
від’ємних чисел є число __________.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель. Потрібно виконати дії усно. Далі розташувати відповіді відповідно до номера завдання, що містяться в
таблицях. Якщо відповіді будуть правильними,
то у таблиці можна буде прочитати прізвище видатного українського письменника.
Завдання
2 (усна
лічба)
1) 23*(-10)=-230 А
2) -25*(-4)=100 Т
3) -8*(-5)=40 С
4) -50*(-20)=1000 Р
5) 0*(-3,17)=0 А
6) -0,5*2=-1 Ш
7) -2,5*4=-10 В
8) -2*(-25)*4=200 Е
9) −9∗5=
−45 О
10) −24 ∗
(−5) = 120 Ч
11) (−3)2 =9 Н
12) −15∗
(−5) =75 Е
13) (−4) 3 = −64 К
Сьогодні ми не лише попрацюємо з раціональними числами, а й дізнаємось про
життя і творчість людини з великої букви, яка сказала:
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Нехай ці слова будуть
епіграфом не лише нашого сьогоднішнього уроку, а й усього нашого життя. Адже
людина, навчається все своє життя.
ІV.
Розв’язування вправ.
Вчитель. Сьогодні за допомогою математики ми
дізнаємось багато цікавого з життя і творчості Т.Г.Шевченка, розв’язуючи різні завдання. Отже, трохи фактів з біографії
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем)
1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині
Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка
і Катерини Якимівни Бойко.
Батьки Шевченка були кріпаками магната генерал-лейтенанта Василя
Васильовича Енгельгарда. Через рік після народження Тараса родина переїздить із
Моринців до Кирилівки
У восьмирічному віці батько віддав Тараса до школи, до кирилівського
дячка-вчителя Павла Рубана. 1823 р., коли Тарасу було дев’ять років, померла
мати, а 1825 року помирає і сам батько Тараса. Малий Тарас деякий час жив у
дядька Павла. Згодом майбутній поет іде школярем-попихачем до кирилівського
дяка Петра Богорського, де його життя було постійно напівголодним. він тікає до
дяка-маляра, але дяк відмовив йому. Утративши надію стати маляром, Т. Шевченко
повертається до Кирилівки й пасе громадську череду.
У 14 років його зробили козачком В.В. Енгельгардта.
Помітивши здібності козачка до малювання, Енгельгардт
віддає Тараса вчитися до майстра. У квітні 1837 року Брюллов створює портрет
Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші
було викуплено Тараса Шевченка з кріпацтва.
Вірші Т. Шевченко почав писати ще кріпаком. 18 квітня 1840 року з’являється
перша збірка «Кобзар». У 1859-1860 роках Шевченко багато працює, як художник. У січні 1860 року під назвою «Кобзар» вийшла
збірка, яка складалася з 17 написаних до заслання поезій.
10 березня 1861 року 10 березня 1861 р. о 5 годині 30 хвилин ранку помер Тарас
Григорович Шевченко. Над домовиною Шевченка в Академії мистецтв виголошено промови
українською, російською та польською мовами.
Сьогодні на уроці ми розв’яжемо
завдання, у яких відповіді будуть пов’язані з творчістю Т. Г. Шевченка.
«Помилка»
1. -2,3*0,2=-0,46
2. -4,8:(-0,6)=0,8
3. -7*(-1,2)=8,4
4. -4,8:0,2=-24
5. 0,5:0,01=5
Вирази
2 і 5, правильні відповіді 8 і 50. Перше
видання «Кобзаря» містило лише 8 поезій, його видано 50 мовами світу.
• “Думи мої …”, “Перебендя”, “Катерина”, “Тополя”, “Думка”,
“До Основ’яненка”, “Іван Підкова”, “Тарасова ніч”.
«Коментуй»
Метод «прес»
Прокоментувати
розв’язування рівнянь:
1. – 470 : (– х) = 10 х = – 470 : 10 х = 47 |
2. – 30 : х = - 3 х = - 30 : (- 3) х = 10 |
3. – 0,2 * х = - 4,8 х = - 4,8 : (- 0,2) х = 24 |
4. х : (- 2) = - 6,5 х = - 6,5 * (- 2) х = 13 |
Тарас
Шевченко прожив 47 років, 24 роки був кріпаком, 10 років був солдатом і лише 13 років був
вільною людиною.
«Квітка
творчості» Т.Г.Шевченка
Виконати
обчислення зручним способом.
1) -25*(18,37*(-4))=1837
2) -0,25*(-18,38*4)=1838
3) -2*(-18,4)*50=1840
4) (18,41*(-5))*(-20)=1841
5) -250*(-18,45*0,4)=1845
6) (-40*(-1,861))*25=1861
Відповідь: 1837; 1838; 1840; 1841; 1845; 1861.
Вчитель. Це роки, коли були написані деякі твори
Т.Г.Шевченка.
1837-1838 роки – вірш
"Думка" ("Тече вода в синє море") та поема
«катерина»;
1840 р. – перша збірка «Кобзар»;
1841 р. – видання поеми «Гайдамаки»;
1845 р. – поеми
«Кавказ», «Єретик», «Великий льох», «Наймичка», «І мертвим і живим...», та
всесвітньо відомий «Заповіт»;
1861 рік – найкращий дарунок Т.Г.Шевченка для дітей –
“Букварь южнорусский”. Тираж – 10 000 примірників, ціна – 3
копійки, обсяг підручника – 24 сторінки.
«Квітка творчості» Т.Г.Шевченка
Виконати обчислення зручним способом.
1) - 20 * 0,5 * 8 : (- 1) =
2) 160 : (- 4)2 * 4 =
3) - 240 : 2 : (- 5) =
4) 100 * (-0,1) * (-2) =
5) 10 * (-3,85) * 10 =
6) - 6 * 100 * (- 0,01) =
У творах поета згадується понад 80 видів рослин.
Найчастіше згадуються верба (40 творів), тополя (24 твори), явір, ясен (20
творів), найбільше калина 385 разів.
6 творів Т. Г. Шевченка є покладеними на музику.
Слухаємо твір «Зоре моя вечірняя», який виконується багатьма
українськими виконавцями, зокрема і Марією Шпак.
«Планета
наша – прекрасний світ, наш рай земний…» писав Т. Г.
Шевченко у поемі «Тризна» . У поезіях «Зацвіла в долині…», «Садок
вишневий коло хати», «Тече вода з-під явора» та ін. він розглядає природу у просторі і часі – минулому, сучасному і
майбутньому. Крізь рядки ми бачимо його любов до природи, його заклик до її
збереження. Він називав рослинність «Зеленою ризою матінки-природи».
Та чому саме тополю, вербу, калину поет згадує найбільше.
В той час люди жили в гармонії з природою, вони розуміли її цілющі властивості.
Отже, ….
• Тополя
чудова постачальниця кисню. Вчені
підрахували, що вона виділяє в повітря майже вдвічі більше кисню, ніж дуб, і
втричі більше, ніж липа. І це ще не все. Тополя – чудовий фільтр: доросле
дерево за літо затримує близько 30 кг пилу й сажі. За 1 годину один квадратний
метр листків тополі виробляє майже 3 грами летких речовин. Ці речовини
називають фітонцидами, вони вбивають шкідливі для людини мікроорганізми.
Тополя через 5 - 7
років після висаджування стає дорослим деревом.
Колись тополиним пухом начиняли подушки, але вони служать
недовго. Пух – природний антисептик, його використовували замість вати.
М'якістю він не поступається популярному синтепону.
• Верба на Україні у пошані здавна. Ще у давніх слов’ян вона
вважалась деревом священним, символом безперервності життя. На Україні росте 30
видів верб. Верба є природним фільтром усіляких домішок, що містяться
у водах річок та озер, недаремно люди завжди брали воду для пиття під
вербою. Верба очищає й повітря — кожне дерево на 10 метрів
оточене непомітною аурою, де немає жодної хвороботворної бактерії. Квіти
верби дають багато нектару і пилку в той час, коли інші види деревних
і трав’янистих порід ще не цвітуть. З 1 га вербняків
бджоли збирають до 150 кг меду.
Вербові чагарники гарні огорожі, значно зменшують силу
вітру (до 60%).
• Калина
Добрий звичай був у нашого
народу: побудував хату — посади калину, бо хто не матиме її на своєму подвір’ї,
той всохне від байдужості, ніколи не почує пісню солов’я. В Україні росте всього 8 видів калини, це чагарник
висотою до 5 м який застосовується і
в побуті, і в медицині. Використовується у парках, для створення окремих груп і
живоплотів. Калина ціниться в насадженнях як ґрунтозахисна порода, а також
порода, що приваблює корисних птахів.
• Калина є весняним медоносом, бджоли збирають до
30 кг з 1 га. Плоди калини дають червону фарбу, кора — чорно-зелену,
придатну для фарбування шерсті. З деревини виготовляють музичні інструменти,
наприклад сопілку.
Конкурс «Задача»
Дано
прямокутник, у якому сторони дорівнюють 3 мм і 0,2 мм. Знайти площу цього
прямокутника. (0,6 мм2).
Конкурс «Виконання тесту»
Учні
виконують завдання і правильні відповіді записують у таблицю
завдання |
І |
ІІ |
ІІІ |
ІV |
відповідь |
в |
а |
г |
б |
число |
7 |
9 |
30 |
5,5 |
1. обчислити: (-2)2 + 3 =
А) 5; Б) – 5;
В) 7; Г) – 7.
2. розв’язати рівняння: - 0,9 : х = - 0,1
А) 9; Б) – 0,1; В) - 9;
Г) 0,9.
3. обчислити: 0,2 * (- 15) * (- 10) =
А) 3; Б) – 0,3; В) - 3;
Г) 30.
4. розв’язати рівняння: - 10 * х = - 55
А) 0,5; Б) 5,5; В) – 5,5;
Г) 550
Число «7» м – найвища бронзова статуя поета зі 198 пам’ятників Шевченка в
Україні (в м. Ковель Волинської області).
Число «9» мм – розмір тернової кісточки на яку майстер мікромініатюр Микола
Сядристий помістив портрет поета.
Число «30» т – це найважчий монумент поета в м. Харків. Його маса 30 т, а
висота самої статуї, виготовленої з магматичної породи лабрадориту – 5,5 м.
«Спростити вирази»
Запитання
до класу: «У математиці є багато знаків для записів, це цифри, знак =, знак %,
а ще є знаки + та - . Тому перевіримо,
які знаки загублені
1.
21х
…21х + 2 = 2
2.
145
– 4рх …4рх – 30 = 115
3.
113 *
(10 … 9) = 113
Відповідь: -, +,
-
Як пов’язані
числа 2, 115, 10 з Т. Г. Шевченком.
До
нас дійшло 2 драматургічних твори; 115 сторінок мала перша книга «Кобзар» (1840
р); звертання «Боже» у творах згадується 113 разів.
V.
Підсумок уроку
VI.
Домашнє завдання: Повторити § 28, 29, розв’язати № 1352 (1, 2)
Посилання на презентацію
https://docs.google.com/presentation/d/1rAuRyC5llMDWFUqsycaSezYHHlch1iD7_mTqSGUqQwA/edit?usp=sharing
Немає коментарів:
Дописати коментар